Jie yra projekto „Dizaino sparnai“ žinių ir patirties balansas, gebėjimo spręsti problemas matas, lyderystė, grįsta profesionalumo, nešališkumo, sąžiningumo, konfidencialumo, lygiateisiškumo ir kolegiškumo principais. Jie padės rasti ryšį pradedantiesiems dizaineriams ir įmonėms bei lydės juos iki galutinio kūrybinės veiklos rezultato.

Mentorių darbo pobūdis:

  • Dalijimasis patirtimi, konsultacijų ir pagalbos pradedantiesiems dizaineriams teikimas;
  • Įmonių ir nevyriausybinių organizacijų (toliau – NVO) konsultavimas pradedantiesiems dizaineriams kuriant naujus dizaino sprendimus, skatinančius socialinį poveikį;
  • Pradedančiųjų dizainerių ir įmonių/NVO pateiktų ataskaitų tikrinimas ir tvirtinimas;
  • Dalyvavimas „Dizaino sparnų“ projekto komandos ir mentorių susirinkimuose, renginiuose, mokymuose.

 

Kviečiame susipažinti su projekto „Dizaino sparnai“ mentoriais.

Lukas Ruškys

Lukas Ruškys

Komunikacijų dizainas

Lukas Ruškys išsilavinimą įgijo Vilniaus dailės akademijoje, dizaino katedroje. Dizaine Luko patirtis siekia 28-us metus. Jis plėtoja įvairius vizualinio identiteto, ženklodaros ir socialinės reklamos projektus, kuriems reikalinga ne tik anksčiau įgyta patirtis, bet ir rinkodaros bei socialinės psichologijos žinios. 

Svarbiausiais savo projektais Lukas vadina tuos projektus, kurie atnešė daugiausiai naudos klientui. „Arba tiksliau kalbant – kliento klientams. Neskirstau kurie man svarbiausi, nes kiekvienas darbas, kurį tuo metu darau man ir yra svarbiausias. Kartais net mažas dizainerio atliktas darbas gali turėti maksmalų poveikį kliento veiklai“, – atskleidžia projekto mentorius.

Ne pirmus metus projekte „Dizaino sparnai“ mentoriumi esantis Lukas atskleidžia, kad mentorystė į jo profesinę veiklą atėjo seniai ir labai natūraliai. Tik tada, pasak jo, jis net nežinojęs, kad ta veikla vadinama mentoryste. „Puikiai prisimenu savo pirmuosius profesinius žingsnius ir kaip būdavo sunku. Visi aplinkui paskendę savo darbuose ir neturi laiko atsakinėti į kvailus klausimus. Nors dabar kiekvienas galime nemokamai pasiekti begalę informacijos, tačiau empatiškas asmeninis kontaktas gali sukurti taip būtiną emocinį komfortą“, – teigia Lukas.

„Dizaino sparnų“ projekte, Luko teigimu, jis pamatė galimybę ne tik tobulinti savo mentorystės įgūdžius, bet ir tokiu būdu dar labiau padėti jauniesiems dizaineriams auginti pasitikėjimą savo jėgomis, žengiant į labai dinamišką ir sudėtingą darbo rinką.

Paklaustas kaip dizainas gali prisidėti prie socialinio poveikio visuomenėje, mentorius atsako, jog dizainas yra vienas svarbiausių įrankių, siekiant kurti įvairias priemones galinčias daryti socialinį poveikį. Dizainas savyje apima ne tik galimybę kurti fizinius ar skaitmeninius objektus, bet net ir įvairių procesų optimizavimą ar net naujų kūrimą.

Luko moto – skubėti lėtai.

Dizainerė Vesta Rugilė Nausėdaitė, MB „Techi“

Dizainerė Rugilė Kniazytė, NVO „Senjorų pasaulis“

Dizainerė Agnė Sluckutė, VŠĮ „Domus Solis“

 

Emilija Užukauskienė

Emilija Užukauskienė

Komunikacijų dizainas

Emilija Užukauskienė 2004 m. įgijo menų krypties, grafinio dizaino studijų magistro laipsnį Vilniaus dailės akademijoje, Kauno fakultete. Emilijos patirtis vizualinės komunikacijos srityje siekia 25 metus.

Svarbiausi įgyvendinti projektai:

  • Pakuotės dizainas „Holy Donut“ kavinei
  • Pakuočių serija „La Petite Patisserie“ kepyklėlei
  • Kūrybiniai sprendimai ir dizainas „Antalis“ kalendoriams

Pelnyti apdovanojimai:

  • World Brand Design Society Creative Design Awards 2022/23, sidabras pakuotės kategorijoje
  • II vieta tarptautiniame NAPA Baltics pakuotės dizaino konkurse, konditerijos gaminių, užkandžių ir desertų kategorija, 2022 m.
  • „Geras Dizainas“ konkursas, pakuotės dizaino prizas, 2022 m. 
  • A'Design Award, grafikos ir vizualinės komunikacijos dizaino kategorija, Sidabro apdovanojimas 2015-2016 m.
  • Diplomas „Geras Dizainas“ konkurse, 2013 m.

Apie mentorystę Emilija sako, kad jai yra artima mintis, jog kiekvienas turime ką duoti – net jei tai tik mažas patarimas ar padrąsinimas. Dalindamasi patirtimi Emilija ne tik padeda kitam žengti pirmuosius žingsnius, bet ir išmoksta pati pažvelgti į savo kelią naujai.

Prie socialinio poveikio skatinimo, pasak Emilijos, dizainas prisideda tuo, jog formuoja tai, kaip matome ir suvokiame mus supantį pasaulį. Dizainas gali kelti klausimus, skatinti empatiją, atkreipti dėmesį į problemas ir įkvėpti pokyčiams.

Emilijos moto – I am a very black & white person living in a colourful world.

Dizainerė Gita Gajauskienė, UAB „Leonpolio dvaro kooperatyvas“

Dizaineris Darius Odinas, MB „Gerų minčių cechas“

Igor Gubaidulin

Igor Gubaidulin

Naudotojo patirčių ir sąsajų dizainas (UX/UI)

Įgijęs informatikos bakalauro ir elektroninio verslo vadybos magistro laipsnius, Igor Gubaidulin pirmąjį savo interneto svetainės dizainą sukūrė dar 2003 metais ir nuo tada, su nedidelėmis pertraukomis, jis yra dizaino srityje daugiau nei 20 metų. igoris specializuojasi naudotojų patirčių dizaine (UX design).

Per savo karjerą Igor sukūrė šimtus įvairių dizainų, tačiau labiausiai jam įsiminė du projektai. Tai išmaniosios televizijos priedėlio programinės įrangos dizainas. „Šiandien tokie priedėliai kaip Apple TV, Android TV ar integruotos išmaniosios televizorių sistemos yra kasdienybė. Tačiau tuo metu tai buvo visiška naujovė – beveik nebuvo pavyzdžių ar standartų, į kuriuos būtų galima atsiremti. Dėl to daugelį sprendimų reikėjo kurti nuo nulio, kas tapo itin įdomiu iššūkiu“, – pasakoja mentorius. Kitu išskirtiniu projektu Igoriui tapo Valstybinės mokesčių inspekcijos gyventojo pajamų deklaravimo vedlio naudotojo sąsaja. „Lietuvoje kiekvienais metais pajamas deklaruoja daugiau nei 1,5 mln. žmonių, tad mano komandos darbas ties šios sistemos naudotojo patirtimi turėjo apčiuopiamą poveikį labai plačiai visuomenės daliai. Atlikti patobulinimai padėjo žymiai padidinti naudotojų pasitenkinimą sistema ir, tikėtina, prisidėjo prie sklandesnio mokesčių surinkimo“, – patirtimi dalinasi Igor.

Pelnyti apdovanojimai:

  • 2012 m. Metų gaminio aukso medalis už grafinę TV vartotojo sąsają „IPTV.iQ“
  • 2012 m. Connected World.TV Awards nominacijos finalininkas
  • 2013 m. Certified Usability Analyst of the Month by Human Factors International
  • 2020 m. Naujojo knygnešio apdovanojimas Geriausio sprendimo Lietuvai kategorijoje už Gyventojų pajamų mokesčio deklaravimo vedlį

„Dizaino sparnų“ projektas, Igor teigimu, atrodo puikus derinys: tai galimybė atiduoti „duoklę“ visuomenei, prisidėti prie jaunosios kartos ugdymo, stiprinti dizaino svarbą versle ir NVO sektoriuje, o kartu – augti pačiam.

Kaip dizainas gali prisidėti prie socialinio poveikio skatinimo? Pasak mentoriaus, dizainas turi galią ne tik spręsti problemas, bet ir formuoti požiūrį, keisti elgseną bei mažinti atskirtį. Gerai apgalvotas dizainas gali padaryti paslaugas ar informaciją prieinamesnę vyresnio amžiaus žmonėms, žmonėms su negalia ar tiems, kurie mažiau susiduria su skaitmeninėmis technologijomis. Jis gali padėti kurti įtraukesnes sistemas, mažinti biurokratiją ar net skatinti žmones imtis teigiamų pokyčių – nuo aplinkosaugos sprendimų iki pilietinio aktyvumo. Kuo daugiau dizainerių matys savo darbą kaip dalį platesnio paveikslo – tuo daugiau realaus socialinio pokyčio galime tikėtis.

Igor moto – Nothing about users without users

Dizainerė Agata Kivilšo, MB „Misija E“

Dizainerė Gerda Adiklytė, NVO „Lietuvos etnosporto komitetas“

Vilius Vaičius

Vilius Vaičius

Komunikacijų dizainas

Vilius Vaičius yra įgijęs dizaino bakalauro kvalifikacinis laipsnį Vilniaus dailės akademijoje. Dizaino srityje Vilius skaičiuoja dešimtmetį. Jo patirtis apima nuo grafinio dizaino ir leidybos iki vartotojų patirčių ir sąsajų dizainą (UX/UI), vizualinių identitetų ir dizaino sistemų kūrimo įmonėms. Vilius yra „Outer Studio“ bendraįkūrėjas ir vadovas, konsultuoja verslus skaitmeninės komunikacijos, UX/UI ir vizualinių sprendimų klausimais. Per šį laiką su komanda sukūrė daugiau nei 50 vizualinių identitetų ir virš 40 skaitmeninių projektų, dirbo su startuoliais, viešuoju sektoriumi ir tarptautiniais prekių ženklais, tokiose industrijose kaip SaaS, fintech, e-komercija, medicinos technologijos, švietimas ir EdTech, HoReCa, NT, statybos ir inžinerija. Vilius yra dirbęs tiek kaip laisvai samdomas dizaineris, tiek kaip kūrybos vadovas. Jo patirtį papildo mokymų vedimas, mentorystė ir gebėjimas matyti dizainą kaip verslo įrankį. „Mano stiprybė – aiškus procesas, strateginis mąstymas ir gebėjimas kurti sprendimus, generuojančius realią vertę“, – sako mentorius.

Svarbiausi įgyvendinti projektai:

  • labadiena.eu Elektroninės parduotuvės dizainas, kuriame susijungia aiški struktūra, sklandi vartotojo patirtis ir stiprus vizualinis charakteris. Daug dėmesio skirta konversijų optimizavimui – nuo prekių išdėstymo iki filtravimo ir naršymo logikos. Sukurta sistema lengvai plečiama, todėl parduotuvė gali augti išlaikydama vientisą įvaizdį.
  • prado.com | rond.io Šeštus metus vykdomas ilgalaikis bendradarbiavimas. Plėtojame vizualinį identitetą, komunikacijos kryptį ir skaitmeninius sprendimus, atliepiančius augančius verslo poreikius. Sukurtos trys tarpusavyje susijusios svetainės skirtingoms rinkoms, užtikrinant vieningą įvaizdį ir lokalizuotą vartotojo patirtį.
  • insuvia.com. Vizualinis identitetas ir svetainės dizainas tarptautinei reguliacinės atitikties paslaugas teikiančiai įmonei. Sprendimai orientuoti į pasitikėjimo stiprinimą, informacijos struktūravimą ir sklandų paslaugų pristatymą biotechnologijų bei farmacijos sektoriaus klientams.

Apie mentorystę Vilius sako, jog jam svarbu perduoti ne tik įgūdžius, bet ir mąstymo būdą, kuriame dizainas siejamas su verte, o ne vien estetika. Projektas „Dizaino sparnai“ svarbus, nes padeda formuoti stipresnę, brandesnę dizaino bendruomenę.

Socialinį poveikį visuomenėje dizainas gali paskatinti padarydamas informaciją suprantamesnę, paslaugas prieinamesnes, o problemas – matomas. Jis gali atkreipti dėmesį į problemas, apie kurias mažai kalbama, ir pasiūlyti būdus jas spręsti.

Viliaus moto – Form follows function.

Dizainerė Dovilė Bagdonaitė, NVO „Įvairovės edukacijos namai“

Dizainerė Roberta Gaudiešiūtė, VšĮ „Garstyčios grūdelis“

Edita Tamošiūnienė

Edita Tamošiūnienė

Produkto dizainas (mada)

Edita Tamošiūnienė yra įgijusi menų magistro išsilavinimą ir sukaupusi 20 metų patirtį mados dizaino srityje. Edita neišskiria vieno svarbiausio savo karjeroje įgyvendinto projekto, nes, jos teigimu, visi projektai buvo ir yra svarbūs tiek, kiek jie atneša vidinio pasitenkinimo ir išorinio reikalingumo. Mentorystė Editai, pirmiausia, yra patiries mainai. „Projektas „Dizaino sparnai“ yra unikalus, nes inovatyviai apjungia dizaino mokymą, realaus verslo patirtį ir bendruomenės kūrimą“, – teigia ji.

Kaip dizainas gali prisidėti prie socialinio poveikio visuomenėje? Pasak mentorės, dizainas ne turi, o privalo spęsti socialines problemas, turėti įtakos elgsenos ir požiūrio keitime, kurti inovatyvius sprendimus.

Editos moto – bendradarbiavimas veda į sėkmę.

Dizaineris Artur Ostrowski, VšĮ „Menų terasa“

Dizainerė Gretė Labanauskaitė, VšĮ ,,Unikalus šokis”

Pijus Cicėnas

Pijus Cicėnas

Komunikacijų dizainas

Pijus Cicėnas Vilniaus dailės akademijoje yra įgijęs menų magistro laipsnį, o jo patirtis dizaino srityje siekia 13 metų. Kiekvienas įgyvendintas projektas, pasak Pijaus, jam buvo vienaip ar kitaip svarbus ir aktualus. Per 13 metų jam teko dirbti su įvairaus verslo segmentais, tokiais kaip nekilnojamojo turto, farmacijos, žaislų, mados, statybos, inžinerijos, aukštųjų technologijų ir dizaino srityse.

Svarbiausi įgyvendinti projektai:

Froceth: 3D illiustracijų projektas skirtas kamieninių vėžio ląstelių prevencijai. Šiame projekte sėkmingai buvo sukurtos ir atvaizduotos ląstelės, grįstos griežtais mokslo ir kūrybiškumo principais.

Ordoline.lt:  Sukurta 3D grafika ir animacija, skirta formuoti pasitikėjimą per estetiką ir taip supažindinti vartotoją su teikiama paslauga. Pateikiamas vizualinis pasakojimas apie balansą tarp natūralumo ir technologijų dantų tiesinimo tematikoje.

Brolis Sensor Technology: unikalus projektas, kurio metu 3D grafikos pagalba buvo perteikta įmonės naujos lazerio technologijos vystoma mokslinė kryptis medicinos srityje.

Projekte „Dizaino sparnai“ ne pirmą kartą mentoriumi esantis Pijus teigia, kad šis projektas unikalus tuo, kad jaunieji dizaineriai ir verslas čia kuria naujus produktus, o mentorius gali patarti, stebėti, tačiau kartais ir nukreipti procesą sklandesniu keliu. „Jau pirmasis projekto etapas (2022-2023 m.) įrodė, kaip projektai, kuriuose buvau mentoriumi virto sėkmės istorijomis. Džiugu, kai sukaupta patirtis padeda ir atneša naudos“, – pažymi Pijus. 

Kaip dizainas gali prisidėti prie socialinio poveikio visuomenėje? Pasak mentoriaus, dizainas kuria sprendimus, kurie gali pakeisti žmonių gyvenimus. Jis kuria ne tik estetiką, bet kartu skatina sąmoningumą ir lavina žmones, kurdamas patogesnes paslaugas, tvaresnius produktus ar atkreipdamas dėmesį į socialines problemas.

Pijaus moto – You will find only what you bring in.

Dizaineris Rokas Juozulynas, VšĮ „Verslas ar menas“

Dizainerė Emilija Žebuolytė, UAB „BIOK laboratorija“

Kaja Elena Brilė

Kaja Elena Brilė

Naudotojo patirčių ir sąsajų dizainas (UX/UI)

Kaja Elena Brilė 2014 m. baigė psichologijos bakalauro studijas Vytauto Didžiojo universitete (VDU), 2017 m. įgijo kognityvinės semiotikos magistro laipsnį Aarhus universitet, Danijoje. 2023 m. ji baigė naujųjų medijų meno bakalauro ir Academia Cum Laude papildomų studijų programą VDU bei semestrą pagal Erasmus+ programą studijavo ESAD menų ir dizaino mokykloje Porte, Portugalijoje.

Kaja 6 metus dirbo produkto srityje kaip dizainerė ir vadovė (angl. product owner). Per šį laiką jai teko padirbėti su Europos ir Azijomis įmonėmis, savo akimis pamatyti, kaip dizaino sprendimai kuria verslui naudą bei mokytis iš savo srities profesionalų Danijoje, Portugalijoje, Lietuvoje ir Honkonge. Kaja ne tik dirba kaip skaitmeninių produktų dizainerė, bet ir aktyviai dalyvauja tarptautinių startuolių veikloje, ji yra hakatonų dalyvė ir buvusi „Techstars“ organizacijos produkto dizaino mentorė, taip pat dėstytoja ir laisvai samdoma konsultantė. Tarp Kajos klientų ir užsakovų yra „Kesko Senukai Digital“, „Secure Nordic Payments“, „SameSystem“ , „Adeoweb“, „Happyer“ ir kt.

Svarbiausiu įgyvendintu projektu Kaja vadina savo pačios įkurtą startuolį „Olie“, kuriam ji sukė UX testavimo sistemą, padedančią greičiau ir pigiau spręsti IT produktų testavimo klausimą.

Pelnyti apdovanojimai:

2018 m. laimėtas „Mokslo sriubos“ organizuotas konkursas

2022 m. laimėtas Ekonomikos ir Inovacijų ministerijos įsteigtas pre-akceleratorius „TechHub“

Kuo Kajai yra patraukli mentorystės idėja? „Pati esu patyrusi gan rimtą sukrėtimą iš akademinės dizaino aplinkos perėjusi į agresyvią verslo aplinką ir supratusi, jog jos kaip diena ir naktis skiriasi viena nuo kitos!“, – pasakoja Kaja. Jai taip pat teko pastebėti skirtumą tarp Danijos, patirties dizaino lyderės pasaulyje, ir Lietuvos, kelis metus atsilikusios nuo tendencijų. Visa tai parodė, kaip smarkiai reikia žmonių, galinčių greitai ir produktyviai spręsti realias verslo problemas per dizainą. „Kai aš pradėjau dirbti, man labai trūko pozityvių, palaikančių žmonių savo karjeroje. Dabar Lietuvoje matau labai didelį susidomėjimą UX/UI dizaino specialybe ir jos teikiama nauda, ir tai leidžia man prisidėti prie to, kad mūsų įmonės ir jaunieji dizaineriai labiau koja į koja žengtų su pasaulinėmis tendencijomis, su polėkiu, o ne iš baimės kažkam neįtikti“, – atskleidžia mentorė. Pasak jos, dalindamasi savo žiniomis ji mokosi pati iš kitų žmonių mąstymo ir idėjų, ir jai, kaip dizainerei, tai yra dovana.

Kajos moto – nėra blogų vartotojų, yra tik netinkamas dizainas.

Dizainerė Evita Stepulytė, MB „Syvas“

Dizainerė Paulina Galinytė, VšĮ „Žaliasis kursas“